Консепсион (Чиле)

Координати: 36°46′S, 73°3′W Консепсион (шпански: Concepción) е вториот град по важност на Чиле со 889.725 жители (2002 попис)[1][2].

ИсторијаУреди

Консепсион е основана на 1550 од страна на Шпанецот освојувач Педро де Валдивиа.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Ida Stevenson Weldon Vernon (1969) Pedro de Valdivia, Conquistador of Chile, Greenwood Press
  2. John Milton Nickles, Marie Siegrist (1965) Bibliography and Index of Geology Exclusive of North America, Geological Society of America, v.28

ПоврзаноУреди

Надворешни-врскиУреди