Козма III Цариградски

Козма III ЦариградскиВселенски патријарх од 1714 до 1716 година.[1] Тој исто така служел и како Александриски патријарх под епископското име Козма II Александриски од 1723 година сè до неговата смрт во 1736 година.[2]

Наводи уреди

  1. „List of Patriarchs“. Official web site of the Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2011-02-07.
  2. „Kosmas II (1723–1736)“. Official web site of the Greek Orthodox Patriarchate of Alexandria and All Africa. Посетено на 2011-02-07.
Духовни титули
Претходник
Кипријан
Цариградски патријарх
1714–1716
Наследник
Еремија III