Клеменси Бартон Хил

Клеменси Бартон-Хил (Clemency Burton-Hill, 1 јули 1981) е англиска радиска водителка, авторка, романсиерка, новинарка и виолинистка. Во раната кариера работела и како глумица.[1] Во јануари 2020 година доживела крварење во мозокот и била итно оперирана во Њујорк.

Ран живот и кариераУреди

Бартон-Хил е роден во Лондон, на 1 јули 1981 година, ќерка е на првиот шеф за музика и уметност на Би-Би-Си, Хамфри Бартон и Џилијан Хаузер, агент. Двојката никогаш не била во брак и Бартон-Хил не пораснала со нејзиниот татко.[2]

Таа имала стипендии во училиштето за девојчиња. Бартон-Хил е исто така поранешен ученик на Кралскиот музички колеџ, каде што била добитник на наградата за виолина Хју Бин . 

РадиодифузијаУреди

Бартон-Хил ја започнала својата радиодифузна кариера во 2008 година како член на тимот за презентирање во живо на телевизијата на Промс за BBC Four и BBC Two . Од тогаш продолжила со кариерата, интервјуирајќи големи уметници, меѓу кои Филип Глас, Џошуа Бел, Марин Алсоп, Квинси Џонсонс и Даниел Баренбоим . Од 2015 година, таа го презентирала извештајот за „Последната вечер на матурите“ . Таа била на телевизија домаќин на Би-Би- два пати во годината конкуренцијата млад музичар 2010-2018 на ББЦ.

Во 2009 година, Бартон-Хил започнала да ја презентира програмата на BBC Radio 3 со класична музика за викенд за појадок. Во декември 2013 година, таа ја заменила Сара Мор-Питш како ко-презентер на програмата на Радио 3 во емисијата Појадок .[3] Таа, исто така, претставила широк спектар на други програми за мрежата, вклучително и концерти во живо, неделен пренос од салата Вигмор.

Таа исто така има напишано и презентирано голем број критички признати музички документарни филмови на телевизијата Би-Би-Си, вклучувајќи ги Страдивариус и Јас и Кој е Јехуди, кој го прослави стогодишнината од Јехуди Менухин, со кого исто така одела на часови по виолина како тинејџерка.

Помеѓу 2009 и 2015 година, таа била известувач за изведувачки уметности за Културното шоу на телевизијата BBC Two, презентирајќи повеќе од 30 филмови за класична музика, опера, џез, театар и книги.

Од 2015 година, Бартон-Хил е домаќин на кино-релеите на Кралската опера, емитува во живо на над 1.000 кина низ целиот свет, и таа е редовна водителка на нивната програма за едукација „Инсајт“, емитувајќи до публика во живо и на ЈуТјуб .

Во мај 2018 година, Бартон-Хил ја презела новосоздадената улога на креативен директор, музика и уметност, на WQXR-FM во Њујорк, водечката класична радио станица во САД.[4]

Новинарство и пишувањеУреди

Првата работа на Бартон-Хил во новинарството била писател на персоналот во Вог и оттогаш пишувала за многу големи публикации во Велика Британија, вклучувајќи ги „Економист“, „ФТ викенд“, „Гардијан“, „Обсервер“, „Индепендент“, „Сандеј тајмс“, „Сандеј телеграф“, Литературен додаток „Тајмс“, „ Ел “ и „Дејли Меил“ . Нејзините предмети се движат од уметност до вештачка интелигенција. Таа е музички колумнист за БиБиСи Култура [5] од 2013 година и е главен интервјуер за музичкиот магазин BBC . Претходно била најмладата колумнистка за широкопојасни страници во Велика Британија, во „Дејли телеграф“ ; уредник што придонесува за The Spectator ; и колумнист во списанијата „ Тотал политика“ и „Либерал “.

Во јануари 2009 година, првиот роман на Бартон-Хил, „Другата страна на вездите“, бил објавен од „Headline Review“ . Потоа, таа потпишала нов договор со две книги со „Наслов“ и „ Сите работи што сте“ биле објавени во октомври 2013 година.[6]

Во октомври 2017 година била објавена нејзината прва нефантастична книга, Година на чудо: Класична музика за секој ден, од страна на Headline Home, исто така поделба на Hodder Headline. Книгата оттогаш се продава низ целиот свет, а изданието на Соединетите држави било објавено во ноември 2018 година од Харпер Вејв, поделба на Харпер Колинс .

Настани во живоУреди

Бартон-Хил е чест домаќин на настани во живо, панели и дебати за организации како што се фестивалот Хеј и разузнавачки квадрат, редовно се појавува на големи уметнички места, вклучувајќи го Барбикан центар, салата Кадоган, салата Вигмор, Националната галерија за портрети, Викторија и Музеј Алберт, галеријата Саачи, Националниот театар и Олд Вик театар .

МузикаУреди

Бартон-Хил започнала да свири виолина уште во детството, учејќи кај Хелен Брунер и Родни Френд . Настапувала како солист, камерен музичар и оркестарска виолинистка, во некои од водечките светски концертни сали, вклучувајќи ги Ла Скала, Милано, Музикверај, Виена, лондонската сала Барбикан и Симфониската сала во Бостон . Таа е на турнеја со Даниел Баренбоим и оркестарот Диван-Запад-Исток, како почесен виолинист.

Помеѓу 1997 и 2007 година Бартон-Хил работел како глумица во филмски и телевизиски продукции, појавувајќи се во Дрим тим (1997–98), Последната од русокосите бомби (2000), Убиства во миграциите (2004), Супернова (2005), Метежот ( 2006 година), и играјќи ја редовната улога на Софи Монтгомери во Животните во партијата (2007 година), во која нејзините колеги од улогата биле Мет Смит, Андреа Рисеборо и Ендру Букан .

РазноУреди

На специјалното издание на Децата во потреба од 2015 година на шоуто Само поврзете се на Би-Би-Си, таа се појавила заедно со Дејвид Баддиел и Филип Хеншер во тимот „Музички мајмуни“ играјќи против тимот „Шаховски парчиња“ составен од Бони Грир, Хју Денис и АН Вилсон . Таа се појавила на „ Познати познати луѓе“ во декември 2013 година.

Личен животУреди

Бартон-Хил се омажила со Џејмс Роско, британски дипломат, во 2008 година. Тие се преселиле во Њујорк во 2009 година, каде Роско бил испратен во мисијата на Обединетото Кралство во Обединетите нации во Њујорк и се вратил во Лондон во 2013 година.[2] Тие имаат два сина.

Бартон-Хил е доверител на добротворната организација за образование на деца „ Драматична потреба“ .

Во јануари 2020 година, таа паднала во Њујорк по претрпено крварење во мозокот и била итно оперирана. Лекарите и отстраниле половина од черепот во болницата Монт Синај Запад во Менхетен, а таа била во бесознание 17 дена; било неизвесно колку од нејзиниот мозок ќе закрепне. Закрепнала со помош на физиотерапија заснована на музика.[7][8]

ФилмографијаУреди

Година Филм Улога Белешки
1992 година Дух на Емили Кели
1993 година Вишите смртници Мелиса
1997 година Тим од соништата Georgорџина Jacејкобс
Ветувањето Елизабет Гејџ
2000 година Последниот од русокосите бомби Млада Вера
Список на хитови Ники
2002 година До смртта Ема Олдфилд
2005 година Убиства во средна мера Хети Трент
Ла Феме Мускетер Мари Манчини
2005 година Супернова (ТВ филм) Innини Мекилип
Зандани и змејови: Бес на змејот Бог Мелора
Виша агенција Ана
2006 година Partyивотни за забави Софи Монтгомери
Метежот Мелиса ДеМонфорт
Принцот и јас 2: Кралската венчавка Принцезата Кирстен директно од видео
2007 година Палатата Алис Темплтон
Пука на вид Памела Дејвис
Урнатиот брод Изабел
2008 година Агата Кристи: Поаро Клаудија Рис-Холанд 1 епизода
Кис Вук Арабела глас
2009 година Сенки на сонцето Изабел
Елегија Мајка завршено
Вивалди Црвениот свештеник Лора Падован Завршено
2010 г. Темен остаток Ребека

Користена литератураУреди

  1. „My week – Clemency Burton-Hill“. The Observer. 21 January 2007. Посетено на 1 May 2008.
  2. 2,0 2,1 Curtis, Nick (9 July 2014). „Radio presenter, novelist, musician and actress... welcome to the court of Clemency Burton-Hill“. Evening Standard (англиски). Посетено на 9 March 2019.
  3. Mark Sweney "Radio 3 breakfast show to be presented by Clemency Burton-Hill", theguardian.com, 31 October 2013
  4. „New York Public Radio Names Clemency Burton-Hill Creative Director, Music & Arts“. WQXR (англиски). 31 May 2018. Посетено на 30 April 2019.
  5. „BBC Culture“ (англиски). Посетено на 31 May 2018.
  6. „All The Things You Are“. Headline.co.uk/books. ISBN 9780755358267. Архивирано од изворникот на 13 October 2017. Посетено на 12 October 2017.
  7. Gregory, Andrew (16 August 2020). „Radio 3 star Clemency Burton-Hill brought out of 17‑day coma by Bach and funk“. The Sunday Times. Посетено на 16 August 2020. (бара претплата)
  8. „BBC presenter recovering from brain haemorrhage“. BBC News. 15 August 2020. Посетено на 15 August 2020.