Викторија и Алберт (музеј)

музеј во Лондон

Музејот на Викторија и Алберт (англиски: Victoria and Albert Museum), често e наречен само V & A, е музеј во Лондон е најголемиот музеј за применета уметност и дизајн во светот. Тој има постојана колекција од 4,5 милиони експонати. Таа е основана во 1852 година и беше именувана по британската кралска двојка, принцот Алберт и кралицата Викторија.

Викторија и Алберт
Влез во музејот
Карта
Основан1852; пред 171 година (1852)
МестоКромвел Роуд
Лондон,
Велика Британија
Координати51°29′48″N 0°10′19″W / 51.496667° СГШ; 0.171944° ЗГД / 51.496667; -0.171944
Фонд2,278,183 предмети во 145 галерии
Посетеност3,432,325 (2015)[1]
ДиректорТристрам Хант[2]
Мреж. местоvam.ac.uk

Денес се протега на површина од 2, 2 км2[3] и во својот комплекс на згради и анекси 145 галерии. Музејските збирки имаат опсег од 5.000 години, од почетокот на цивилизацијата до најновите денови, од сите гранки на уметноста и од сите континенти. Музејот има збирки од керамика, стакло, текстил, облека, сребро, метали, накит, мебел, средновековни предмети, скулптури, слики од стари мајстори, цртежи и фотографии, и е далеку најголем и неспоредлив со секој музеј во светот.

V & A има најголема колекција на неокласични скулптури во светот, како и најголема збирка експонати на италијанската ренесанса надвор од Италија. Неговата колекција од Далечниот Исток (Јужна Азија, Кина, Јапонија, Кореја е најдобра во Европа, а колекција на исламска уметност оди во ранг на Париз Лувр и Музејот на уметност во Митрополитот, Њујорк.

Се наоѓа во јужниот дел на Кенсингтон, музејскиот дел на Лондон, популарно познат како Албертополис, бидејќи во него има и други важни културни институции, како и два големи музеи; Природо научниот музеј и Музејот за наука. Најпознати дела на музејот се: Вилијам Блејк, Сандра Ботичелија, Џон Констебл, Рафаела, Вилијам Тарнер, Диего Веласкес, многу други.

Наводи уреди

  1. „Visits made in 2015 to visitor attractions in membership with ALVA“. ALVA. Посетено на 9 March 2016.
  2. Stewart, Heather (13 January 2017). „Tristram Hunt to quit as MP to become V&A director“. The Guardian. ISSN 0261-3077. Посетено на 13 January 2017.
  3. „FuturePlan – Victoria and Albert Museum“. vam.ac.uk. 6 May 2011. Посетено на 12 May 2011.

Надворешни врски уреди