Клаудињо (фудбалер роден во 1997)

Клаудио Луиз Родригес Париз Леонел (28 јануари 1997 година), попознат како Клаудињо, е бразилски фудбалер кој игра како напаѓач за Ред Бул Брагантино. [1]

КариераУреди

Ран животУреди

Клаудињо започнал да игра за академијата на Сантос и бил еден од најдобрите стрелци за време на неговиот мандат во клубот. Тој потпишал со Коринтијанс на јули 2015 година и станал дел од академијата на клубот исто така. [2]

КоринтјанитеУреди

Клаудињо бил дел од составот што ја освои Кампеонато Бразилеиро Серие А титулата во 2015 година, и покрај тоа што никогаш не играл и бил само неискористена замена. Тој го остварил своето професионално деби на 19 март 2016 година, кога влезе во текот на второто полувреме на победата на Коринтијанс со 4-0 против Линенсе на Арената Коринтијанс . [3]

Заем на БрагантиноУреди

На 3 јуни 2016 година, Клаудињо бил позајмен во Брагантино за преостанатиот дел од сезоната. Тој ќе биде дел од составот на Кампеонато Бразилеиро Серие Б во 2016 година . [4]

Статистика за кариераУреди

Клуб Сезона Национална лига Државна лига Куп Интернационално Друго Вкупно
Дивизија Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Коринтјаните 2016 година Серие А. 0 0 1 0 0 0 0 0 - 1 0
Брагантино 2016 година Серие Б. 18 0 - 2 0 - - 20 0
Санто Андре 2017 година Паулиста - 16 4 1 0 - - 17 5
Понте Прета 2017 година Серие А. 16 0 - 0 0 4 0 - 20 0
Ред Бул Бразил 2018 година Паулиста - 12 1 - - 15 3 27 4
2019 година Паулиста - 9 0 - - - 9 0
Вкупно - 21 1 - - 15 3 36 4
Оест (заем) 2018 година Серие Б. 13 0 - - - - 13 0
Ред Бул Брагантино 2019 година Серие Б. 1 0 - - - 0 0 1 0
Кариера Вкупно 48 0 38 5 3 0 4 0 15 3 108 8

НаводиУреди

  1. „Bragantino treina no CT do Inter em preparação para estreia na Série B; confira relacionados“ (португалски). Globo Esporte. 25 April 2019.
  2. Staff (2015-07-15). „Timão contrata atacante destaque das categorias de base do Santos“ (portuguese). globoesporte.globo.com. Посетено на 2016-03-20.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Staff (2016-03-20). „Aos 19 anos, promessa joga pela primeira vez no profissional do Corinthians“ (portuguese). meutimao.com.br. Посетено на 2016-03-20.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Bragantino acerta empréstimo de Claudinho, do Corinthians: "É uma joia". globoesporte.globo.com. 2016-06-03. Посетено на 2016-06-03.