Кејт Марвел е научник за клима и писател на науки со седиште во Њујорк. Таа е Associate Research scientist на NASA Goddard Institute for Space Studies[1] и Columbia Engineering's Department of Applied Physics and Mathematics, и редовно пишува за Scientific American во нејзината колумна „Жешка планета“.[2]

Kate Marvel
Kate Marvel.jpg
ПолињаClimate science

Climate modeling

Science communication
УстановиColumbia University, Goddard Institute for Space Studies, Lawrence Livermore National Laboratory, Carnegie Institution for Science
ОбразованиеUC Berkeley (BA)
Trinity College, Cambridge (PhD)
Страница
marvelclimate.com

Образование и рана кариераУреди

Марвел присуствувала на University of California at Berkeley, каде што добила Bachelor of Arts по физика и астрономија во 2003 година. Докторирала во 2008 година по теоретска физика од University of Cambridge како стипендист на Гејтс и член на Trinity College. Следејќи го својот докторат, таа го насочила вниманието кон климатските науки и енергетиката како соработник по постдокторски науки во Центарот за меѓународна безбедност и соработка на Универзитетот Стенфорд и во Carnegie Institution for Science во Department of Global Ecology.[3][4] Таа ја продолжила таа траекторија како постдокторски соработник на Lawrence Livermore National Laboratory пред да се приклучи на истражувачкиот факултет на NASA Goddard Institute for Space Studies и Columbia University.[5][6]

ИстражувањеУреди

Тековните истражувачки центри на Марвел за моделирање на климата за подобро да предвидат колку ќе се зголеми температурата на Земјата во иднина.[7][8][9] Оваа работа ја натерала Марвел да ги испита ефектите од облакот врз моделирањето на зголемувањето на температурите, што се покажала како важна променлива кај климатските модели.[10][11] Облаците можат да играат улога со две острици во ублажувањето или засилувањето на стапката на глобално затоплување. Од една страна, облаците ја рефлектираат сончевата енергија назад во вселената, служејќи за ладење на планетата; од друга страна, облаците можат да ја заробат топлината на планетата и повторно да зрачат на површината на Земјата. Додека компјутерските модели имаат потешкотии во симулирањето на промените на моделите на облак, подобрените сателитски податоци можат да почнат да ги пополнуваат празнините.[12][13]

Марвел, исто така, ги документирала променетите обрасци на влага во почвата од примероците земени низ целиот свет, комбинирајќи ги со компјутерски модели и архиви на дрвени прстени, за да ги моделира ефектите од производството на стакленички гасови врз моделите на глобална суша.[14][15][16] Во оваа студија, објавена во списанието Nature во мај 2019 година, Марвел и нејзините колеги биле во можност да го разликуваат придонесот на луѓето од ефектите на природната варијација на времето и климата.[17] Тие пронашле три различни фази на суша во податоците: јасен отпечаток на човекот од прстите на нивоата на суша во првата половина на 20 век, проследено со намалување на сушата од 1950 до 1975 година, проследено со конечен пораст на нивото на суша во 1980-тите и пошироко. Намалувањето на сушата во средината на векот е во корелација со зголемувањето на емисиите на аеросол, што придонесува за зголемување на нивото на смог што може да ја рефлектира и да ја спречи сончевата светлина да стигне до Земјата, менувајќи ги моделите на затоплување. Последователниот пораст на сушата е во корелација со намалувањето на глобалното загадување на воздухот, што се случило во 70-тите и 80-тите години на минатиот век, како резултат на усвојувањето на законската регулатива, како што е Законот за чист воздух на Соединетите Држави, што укажува на тоа дека аеросолното загадување може да има умерено влијание врз сушата.

Марвел, исто така, проучувал практични ограничувања во обновливата енергија како постдокторски научник во Carnegie Institution for Science.[4][18] На конференцијата ТЕД во 2017 година, следејќи го говорот на компјутерскиот теоретичар Danny Hillis , предлагајќи стратегии за геоинженеринг за ублажување на глобалното затоплување, Марвел била изведена на сцената за да сподели какво верување има и што може да предизвика геоинженерството отколку што е на долг рок.[19]

Јавен ангажманУреди

Марвел е научен комуникатор чии напори се насочени кон комуникација за влијанијата на климатските промени. Таа била гостин во популарни научни емисии како StarTalk и BRIC Arts Media TV, зборувајќи за нејзината експертиза во климатските промени и потребата да се дејствува според климата.[20][21] Таа, исто така, зборува за нејзиниот пат да стане научник за научно-инспирирани серија приказни, The Story Collider.[22] Марвел се појавила и на главната сцена на ТЕД, држејќи говор на конференцијата TED во 2017 година за ефектот со два острици што облаците можат да го имаат врз глобалното затоплување.[23]

Пишувањето на Марвел е прикажано во On Being и Nautilus. Таа е редовен соработник на Scientific American со својата колумна „Жешка планета“.[24][25][26] Колоната започнала во јуни 2018 година и се фокусирала на климатските промени, опфаќајќи ја науката зад глобалното затоплување, политиките и човечките напори во застапувањето. Марвел придонел за All We Can Save,[27] збирка есеи, напишани од жени вклучени во климатското движење.[28][29]

НаводиУреди

 

Надворешни врскиУреди

 1. „NASA GISS: Katherine D. Marvel“. www.giss.nasa.gov. Посетено на 2020-12-15.
 2. „Kate Marvel - Google Scholar Citations“. scholar.google.com. Посетено на 2018-07-03.
 3. „FSI | CISAC - Katherine D. Marvel“. cisac.fsi.stanford.edu (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-06-13. Посетено на 2018-06-28.
 4. 4,0 4,1 Marvel, Kate; Kravitz, Ben; Caldeira, Ken (February 2013). „Geophysical limits to global wind power“. Nature Climate Change. 3 (2): 118–121. Bibcode:2013NatCC...3..118M. doi:10.1038/nclimate1683. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „nature_nclimate1683“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „LLNL scientists find precipitation, global warming link“. Lawrence Livermore National Laboratory (англиски). 2013-11-11. Посетено на 2018-06-30.
 6. „Scientist Kate Marvel Provides Some Answers on Climate Change and Sustainability“. Columbia News (англиски). 2017-11-13. Посетено на 2018-06-28.
 7. Marvel, Kate; Pincus, Robert; Schmidt, Gavin A.; Miller, Ron L. (2018). „Internal Variability and Disequilibrium Confound Estimates of Climate Sensitivity From Observations“. Geophysical Research Letters. 45 (3): 1595–1601. Bibcode:2018GeoRL..45.1595M. doi:10.1002/2017gl076468. OSTI 1537310.
 8. Caldwell, Peter M.; Zelinka, Mark D.; Taylor, Karl E.; Marvel, Kate (15 January 2016). „Quantifying the Sources of Intermodel Spread in Equilibrium Climate Sensitivity“. Journal of Climate. 29 (2): 513–524. Bibcode:2016JCli...29..513C. doi:10.1175/jcli-d-15-0352.1.
 9. Schmidt, Gavin A.; Severinghaus, Jeff; Abe-Ouchi, Ayako; Alley, Richard B.; Broecker, Wallace; Brook, Ed; Etheridge, David; Kawamura, Kenji; Keeling, Ralph F. (July 2017). „Overestimate of committed warming“. Nature. 547 (7662): E16–E17. Bibcode:2017Natur.547E..16S. doi:10.1038/nature22803. PMC 5885753. PMID 28703191.
 10. „Silver linings: the climate scientist who records cloud behaviour“. the Guardian (англиски). 2017-08-18. Посетено на 2018-06-30.
 11. Marvel, Kate; Zelinka, Mark; Klein, Stephen A.; Bonfils, Céline; Caldwell, Peter; Doutriaux, Charles; Santer, Benjamin D.; Taylor, Karl E. (15 June 2015). „External Influences on Modeled and Observed Cloud Trends“. Journal of Climate. 28 (12): 4820–4840. Bibcode:2015JCli...28.4820M. doi:10.1175/jcli-d-14-00734.1.
 12. Marvel, Kate (14 November 2017). „The Cloud Conundrum“. Scientific American. 317 (6): 72–77. Bibcode:2017SciAm.317f..72M. doi:10.1038/scientificamerican1217-72. PMID 29145378.
 13. „The Effect of Clouds on Climate: A Key Mystery for Researchers - Yale E360“. e360.yale.edu (англиски). Посетено на 2018-06-30.
 14. Schwartz, John (1 May 2019). „In a Warming World, Evidence of a Human 'Fingerprint' on Drought (Published 2019)“. The New York Times.
 15. Temple, James. „Cleaning up the air we breathe might actually be making droughts worse“. MIT Technology Review (англиски). Посетено на 2019-10-17.
 16. „Climate change has influenced global drought risk for 'more than a century'. Carbon Brief (англиски). 2019-05-01. Посетено на 2019-10-17.
 17. Marvel, Kate; Cook, Benjamin I.; Bonfils, Céline J. W.; Durack, Paul J.; Smerdon, Jason E.; Williams, A. Park (May 2019). „Twentieth-century hydroclimate changes consistent with human influence“. Nature. 569 (7754): 59–65. Bibcode:2019Natur.569...59M. doi:10.1038/s41586-019-1149-8. OSTI 1593565. PMID 31043729.
 18. Marvel, K.; Agvaanluvsan, U. (December 2010). „Random matrix theory models of electric grid topology“. Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. 389 (24): 5838–5851. Bibcode:2010PhyA..389.5838M. doi:10.1016/j.physa.2010.08.009.
 19. 'You terrify me': TED speakers duke it out over a plan to release massive amounts of chalk into the atmosphere“. Business Insider. Посетено на 2018-06-30.
 20. „SEASON PREMIERE: Our Changing Climate, with Bill Nye - StarTalk All-Stars“. StarTalk Radio Show by Neil deGrasse Tyson (англиски). Посетено на 2018-06-28.
 21. BRIC TV (2018-05-03), Climate Change is Real With Dr. Kate Marvel and the Brooklyn Bridal Business | 112BK, Посетено на 2018-06-30
 22. „Origin Stories: Stories about paths to becoming a scientist“. The Story Collider (англиски). Посетено на 2018-06-30.
 23. Marvel, Kate, Can clouds buy us more time to solve climate change? (англиски), Посетено на 2018-06-30
 24. „We Need Courage, Not Hope, To Face Climate Change“. The On Being Project (англиски). Посетено на 2018-06-30.
 25. Marvel, Kate. „The Parallel Universes of a Woman in Science“. Nautilus.
 26. Marvel, Kate. „Welcome to Scientific American 's New Climate Science Column“. Scientific American Blog Network (англиски). Посетено на 2018-06-28.
 27. „Contributors“. All We Can Save (англиски). Посетено на 2020-12-15.
 28. Toronto, University of; Twitter, Twitter. 'All We Can Save: Truth, Courage, and Solutions for the Climate Crisis' (Book Review)“. Treehugger (англиски). Посетено на 2020-12-15.
 29. Goodell, Jeff (2020-09-22). „A Conversation With Climate Scientist Kate Marvel“. Rolling Stone (англиски). Посетено на 2020-12-15.