Кетрин Хајгл

Кетрин Мари Хајгл (англиски: Katherine Marie Heigl) (родена во 24 ноември 1978) е американска глумица, добитничка на Еми награди и повеќе пати номинирана за Златни глобуси, најдобро позната за нејзините улоги во Рузвел, Вовед во анатомија, Ненајдено бремена и 27 фустани.

Кетрин Хајгл
Katherine Heigl LF.jpg
Хејл на премиерата на 27 фустани, јануари 2008
Роден(а)Кетрин Мари Хајгл
ЗанимањеАктерка
Активен1986 – сега
СопружникЏош Келеј (2007-денес)