Кетрин Беркли, Лејди Беркли [б 1] (родена Кетрин де Клеведон ; 1300-ти - 13 март 1385) била англиски добротвор и основач на училиште во Глостершир. Во 1384 година, таа добила кралска лиценца за училиште за пеење кое денес се нарекува Училиште на Кетрин Лејди Беркли . Се вели дека училиштето е прво основано од лаик, прво основано од жена и прво што нуди бесплатно образование на секого.

Живот

уреди

Нејзиното место и датум на раѓање се непознати, но нејзините родители биле Ема и Сер Џон де Кливедон од Сомерсет и Ворчестершир. Таа пораснала во Кливдон Корт, имотот на нејзиното семејство во Северен Сомерсет . Таа прво се омажила за Сер Питер Вел од Чарфилд и Тортворт. Таа била негова втора сопруга.

По смртта на нејзиниот прв сопруг, таа повторно се омажила за Томас де Беркли, третиот барон Беркли, чие семејно седиште бил замокот Беркли . [1] Кога се венчале, таа поседувала земјишта распространети преку велшките граници, Вилтшир, Глостершир и во Девон. Таа поседувала земја сама по себе и би била вешти во пишување и англиски и француски. [2]

Нејзиниот сопруг бил ослободен откако бил обвинет за вмешаност во убиството на Едвард Втори. [3] Тие имале четири деца, но само едно преживело, Сер Џон Беркли . Нејзиниот втор сопруг починал во 1361 година, по што таа се посветила на филантропијата. Таа живеела во домот во Вотон-андер-Еџ .

Таа основала училиште за употреба на шест научници во 1384 година, што го прави едно од најстарите преживеани училишта во Англија . Познато е дека и порано постоеле училишта во областа, но Лејди Беркли го официјализирала ова училиште, добивајќи му кралска лиценца и станало модел за други училишта. Првиот раководител бил м-р Џон Стоун и како свештеник, исто така, одржувал миса секој ден. Лејди Беркли е заслужна за воведувањето на идејата за школа за пеење.

 
Гробот на Лорд Томас и Лејди Кетрин Беркли

На сите синови на светата мајка црква, јас, Кетрин, која беше сопруга на Лорд Томас де Беркли, покојниот Господар на Беркли, и ние, Волтер Барнел; капелан и Вилијам Пендок; капелан, испрати поздрав во Оној Кој е вистинското здравје на сите луѓе, со грижливо и внимателно размислување дека намерата на многу луѓе кои сакаат да бидат поучени за граматика, која е основа на сите либерални уметности, ... да купат одредени земји и станови, преземени ним и на нивните наследници со хонорар, за да можат повторно да изградат одредена училишна куќа во WOTTON UNDEREGGE за ... поддршка на еден мајстор и двајца сиромашни научници на граматиката; кој наведениот мајстор и неговите наследници ќе управуваат и ќе ги поучуваат сите научници кои доаѓаат во споменатата куќа или училиште за изучување на оваа уметност, без да преземат ништо за нивната мака од нив или некој од нив. [2]

Таа сакала да создаде повеќе научници вешти на латински, бидејќи многу од нив биле изгубени во Црната смрт . [2] Се вели дека ова англиско училиште за гимназија е првото основано од лаик, првото основано од жена и првото кое нуди бесплатно образование на секого. [2]

Таа посветила време на филантропијата и патувала во странство на аџилак. [2]

Кетрин Беркли починала во 1385 година. Ликовите на Лејди Беркли и нејзиниот сопруг може да се видат на нивниот гроб во црквата Беркли во Глостершир. [4] Подоцнежните примери на школи за пеење го вклучуваат колеџот Етон на Хенри VI, основан во 1440 година и училиштето на Џоан Грејндур во Њуланд. [5]

Белешки

уреди


Наводи

уреди
  1. The Veel Estate (English).CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Late 13th century.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Lady Katherine's School, Wotton under Edge by David Green in 2000“. 15 May 2010. Архивирано од изворникот на 15 May 2010. Посетено на 26 March 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „tyndale“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. „Berkeley Castle, Gloucestershire“. Historic UK (англиски). Посетено на 25 March 2021.
  4. Оксфордски речник на национални биографии (online. изд.). Oxford University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
  5. „Greyndour [née Rigge; other married name Barre], Joan (c. 1400–1485), school founder“. Оксфордски речник на национални биографии (online. изд.). Oxford University Press.CS1-одржување: ref=harv (link) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.