Кауе (Caué) е округ во Сао Томе и Принсипе. Округот е еден од најмалите од сите седум окрузи во државата според бројот на населението. Округот има околу 5.900 жители и површина од 267 км2. Административен центар на округот е Сао Жоао дос Анголарес. Половина од населението живее во Санта Крус. Голем дел од округот е со шума и не е прооден за автомобило.

Кауе
Caué
округ
Местоположба на округот во државата.
Местоположба на округот во државата.
Координати: 0°5′N 6°35′E / 0.083° СГШ; 6.583° ИГД / 0.083; 6.583
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПокраина Сао Томе
СедиштеСао Жоао дос Анголарес
Површина
 • Вкупна267 км2 (103 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно5.900
 • Густина22/км2 (57/ми2)
Час. појасUTC (UTC+0)

Демографија уреди

Историска демографија

  • 1940 6,675 (11.0% од вкупното население)
  • 1950 6,942 (11.6% од вкупното население)
  • 1960 5,874 (9.1% од вкупното население)
  • 1970 3,757 (5.1% од вкупното население)
  • 1981 4,607 (4.8% од вкупното население)
  • 1991 5,322 (4.5% од вкупното население)
  • 2001 5,501 (4.0% од вкупното население)

Населени места уреди

Во округот се наоѓаат следните населени места:

Инфраструктура уреди

Во округот има училишта, цркви, плажи, мало пристаниште, мал плоштад. Округот е во голем дел неразвиен. Голем дел од патиштата не се асфалтирани.

Поврзано уреди