Католик (Гренадини)


Катиолик (англиски: Cathollic) e мал остров во Карипското Море.

Католик
Catholic
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°39′39″N 61°24′06″W / 12.66083° СГШ; 61.40167° ЗГД / 12.66083; -61.40167 (Catholic)
АрхипелагГренадини
Површинан.п. км2
Највисоко издигнување100 ст (30 м)
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас

Опис

уреди

Островот е многу мал и ненаселен. Тој може да се означи и како карпа. Овој остров се наоѓа блиску до Меро (западно д него). Западно од Католик има и две други неименувани карпи, кои се помали.[1]

Наводи

уреди

Поврзано

уреди