Катедрала во Уагадугу

Поглед кон катедралата.
Внатрешноста на катедралата.

Катедралата во Уагадугу е катедрала во Уагадугу, главниот град на Буркина Фасо. Катедрала е во надлежност на Римокатоличката надбискупија во Уагадугу. Катедралата е изградена во 1930-те години и е една од најголемите катедрали во западноафриканските и јужноафриканските држави.[1]

Катедрала е изградена од тули, традиционален градежен материјал во регионот. Архитектурата потсетува на европската романска архитектура, но има налик на недовршеност. Формата на базиликата е реализирана во две основни нивоа.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Координати: 12°21′43″ N; 1°31′37″ W / 12.361979° N; 1.526989° W / 12.361979; -1.526989