Катедрала Успение на Богородица, Сату Маре

Катедралата Успение на Богородица е романска православна верска зграда во Сату Маре, Романија. Сместена е на булеварот Д-р Василе Лукациу, првично е изградена според плановите на романскиот архитект Георге Литеану, кој бил инспириран од катедралата Куртеа де Аргеш. Катедралата е со должина од 34.5 метри, ширина од 24.5 метри должина и висина од 55 метри.[1] Како седиште на протоереј, а не на епископ, тоа е црква, а не технички катедрала, но најчесто се нарекувала така.

Катедралата Успение на Богородица

Камен-темелникот бил поставен во октомври 1937 година,[2] а покривот бил завршен до крајот на 1938 година[3] Првата литургија била одржана во јули 1940 година.[4]

Наводи уреди

Поврзано уреди

  • Даниела Балу, Кристијан Болош, „Catedrala ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului“ — prima biserică ortodoxă construită în Satu Mare după Marea Unire“, во Сату Маре - Студии и Комуникари, бр. XXXIV/II, 2018, стр. 221-233

Надворешни врски уреди

  1. „Istoricul Parohiei Satu Mare“ (Romanian). protopopiatulsatumare.uv.ro. 2009-08-25. Посетено на 2009-08-25.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. Bălu and Boloș, p. 224
  3. Bălu and Boloș, p. 226
  4. Bălu and Boloș, p. 228