Кармен и Лола

Кармен и Лола ( шпански: Carmen y Lola ) е шпански драма филм од 2018 година, во режија на Аранткса Ечеварија. Беше прикажан во „Режисерскиот двонеделен“ натпреварувачки дел на Канскиот филмски фестивал во 2018 година. [1] [2]

„Кармен и Лола“
РежисерAранткса Ечеварија
ПродуцентAранткса Ечеварија
Пилар Санчез Диаз
Главни улогиМорена Борха
Каролина Јусте
Роси Родригез
Заира Ромеро
Рафаела Леон
МузикаНина Аранда
КинематографијаПилар Санчез Диаз
МонтажаРенато Санхуан
СтудиоТвтек Сервисиос аудиовизуалес
ДистрибутерСупер8
ПремиераПредлошка:15 мај, 2018
ДржаваШпанија
Јазикшпански

ЗаплетУреди

Кармен живее во ромска заедница во предградијата на Мадрид . Како и секоја друга жена што таа некогаш ја запознала, нејзе и е предодредено да живее живот кој се повторува од генерација во генерација: да се омажи и да има што што повеќе деца. Но, еден ден, Кармен ја запознава Лола, невообичаена Ромка која сонува да оди на универзитет, црта графити со птици и сака девојки. Кармен брзо гради соработка со Лола низ која тие две откриваат еден сосем нов свет, кој неизбежно ги води по патот да бидат отфрлени од нивните семејства. [3]

УлогиУреди

  • Морено Борха како Пако
  • Каролина Јусте како Паки
  • Роси Родригез како Кармен
  • Заира Ромеро како Лола
  • Рафаела Леон како Флор

ПриемУреди

На Rotten Tomatoes, филмот има оценка од 89 проценти врз основа на 19 рецензии со просечна ранг оцена од 6,6 / 10. [4]

НаводиУреди

  1. Goodfellow, Melanie (17 April 2018). „Cannes: Directors' Fortnight unveils 2018 line-up“. Screen Daily. Screen International. Посетено на 4 September 2018.
  2. Keslassy, Elsa (17 April 2018). „Cannes: Directors' Fortnight Lineup Boasts Colombia's 'Birds of Passage,' Nicolas Cage in 'Mandy'. Variety. Penske Business Media. Посетено на 4 September 2018.
  3. „Carmen y Lola“. Directors' Fortnight. French Guild of Directors. Посетено на 4 September 2018.
  4. „Carmen and Lola (2018)“. Rotten Tomatoes. Fandango Media. Посетено на 11 July 2019.

Надворешни врскиУреди

  • Кармен и Лола на IMDb