Какуичи Мимура (16 август 1931 - 19 февруари 2022) — јапонски фудбалер.

Јапонија Какуичи Мимура
Лични податоци
Роден на 16 август 1931 (1931-08-16) (92 г.)
Роден во Токио, Јапонија
Починал на 19 февруари 2022(2022-02-19) (возр. 90)
Позиција среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
Toho Titanium
Репрезентација
1955 Јапонија Јапонија 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариера Уреди

Какуичи Мимура бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1956.

Статистика Уреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1955 4 0
Вкупно 4 0

Надворешни врски Уреди