Кагошима (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 31°23′59″N 130°30′59″E / 31.39972° СГШ; 130.51639° ИГД / 31.39972; 130.51639

Кагошима (јапонски:鹿児島県; Kagoshima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главени град е Кагошима.

Локацијата на префектурата Кагошима

Надворешни врски уреди