Иљја Куликов

руски режисер и продуцент

Иљја Вјачеславич Куликов (роден 7 август 1981 година, Москва) - руски филмски режисер, сценарист, продуцент и водител, најпознат како креатор и автор на серијата „Полицаец од Рубљовка“, „Чернобил“. Зона на исклучување “,„ Закон на камената џунгла“,„ О. ДО. ЗА", "Милодрама", "Каперкали ", "Дјатлов премин". Основач и генерален продуцент на телевизиската компанија LEGIO FELIX [1]. Денес тој е еден од најбараните сценаристи во Русија, чии проекти секогаш собираат високи индикатори за учеството на публиката [1].

Биографија уреди

Роден и израснат во Москва. Во 2004 година дипломирал на Факултетот за социологија, економија и право на Московскиот педагошки државен универзитет. Во 2005 година - уредничкиот оддел на факултетот на Московскиот институт за телевизија и радио радиодифузија "Останкино". Својата креативна кариера ја започнал со преводи на американски филмски сценарија на руски јазик. Подоцна работел како уредник и автор на документарни филмови, а дури потоа дошол во телевизиско и дистрибутивно кино.

Станал славен по емитувањето на телевизиската серија „Тетреб“.

Награди и номинации уреди

 • 2009 година - ТВ серија „Тетреб“ - финалист на наградата „Златен орел“ во номинацијата „Најдобра ТВ серија (повеќе од 10 епизоди)“[2].
 • 2009 година - Народна награда „ТВ звезда“ во номинацијата „Омилена мини-серија“ за телевизиската серија „Тетреб“[3] .
 • 2010 година - ТЕФИ награда во номинацијата за ТВ-сериите за ТВ сериите Тетреб. Продолжување“[4] .
 • 2010 година - Народна награда „ТВ звезда“ во номинацијата „Омилена детективска серија“ за телевизиската серија „Тетреб“ .
 • 2011 година - Награда Златен носорог во номинација за најдобро сценарио во категоријата ТВ серии (до 32 епизоди) за Тетреб. .
 • 2012 година - Финалист на наградата „ТЕФИ“ во номинацијата „Сценарист на телевизиски игран филм / мини-серијал“ за телевизиската серија „Поделба“[5] .
 • 2015 година - Финалист на наградата за II сценарио „Слово“, именувана по Валентина Черних (заедно со Евгениј Никишов) во номинацијата „Најдобро сценарио за телевизиски филм“ за телевизиската серија „Чернобил зона на исклучување“.
 • 2019 година - ТВ серијата „Полицаец од Рубљовка“ ја добил наградата „ТЕФИ“ во номинацијата „ТВ сериска комедија / Ситком“[6] .

Креативни достигнувања уреди

Документарни филмови уреди

Сценарист уреди

Филмови уреди

Продуцент уреди

 • 2018 година - „Полицаец од Рубљовка: новогодишен хаос“
 • 2019 година - „Полицаец од Рубљовка: новогодишен хаос 2“

Сценарист уреди

 • 2008 година - Луд ноември
 • 2009 година - Тетреб. Ајде Нова Година! (НТВ)
 • 2010 година - „Тетреб во кино“
 • 2011 година - „Повторно ново!“ (НТВ)
 • 2017 година - „Плик“
 • 2018 година - „Полицаец од Рубљовка: новогодишен хаос“
 • 2019 година - „Аванпост“
 • 2019 година - „Чернобил: зона на исклучување. Финале“

ТВ серии уреди

Шоумен и сценарист уреди

 • 2008 година - „Тетреб“ (НТВ)
 • 2009 година - Тетреб. Продолжување“ (НТВ)
 • 2010 година - Меч (РЕН ТВ)
 • 2010 година - Тетреб. Врати се (НТВ)
 • 2011 година - Пјатнитски (НТВ)
 • 2012 година - СК (НТВ)
 • 2012 година - „Земја 03“ (ТВ канал „Украина“)
 • 2012 година - Карпов (НТВ)
 • 2012 година - Пјатнитски. Глава втора (НТВ)
 • 2013 година - Играта (НТВ)
 • 2013 година - Карпов. Втора сезона (НТВ)
 • 2013 година - Пјатнитски. Поглавје три (НТВ)
 • 2013 година - Шахта (НТВ)
 • 2014 година - „Кат“ (НТВ)
 • 2014 година - Карпов. Трета сезона (НТВ)
 • 2014 година - Несоница (Интер)
 • 2015 година - „Пјатнитски. Четврта глава“ (НТВ)
 • 2015 година - меч 2 (НТВ)
 • 2015 година - „Законот на камената џунгла“ (ТНТ) - автор на идејата, сценарист, водител на шоу.
 • 2016 година - „Играта. Одмазда“(НТВ)
 • 2019 година - „Милодрама“
 • 2020 година - „Патека Дјатлов“ (ТНТ, ПРЕМИЕР)

Продуцент уреди

 • 2015 година - „Кабел“
 • 2016 година - „Полицаец од Рубљовка“ (ТНТ)
 • 2017 година - „Полицаец од Рубљовка: Во Бескудниково“ (ТНТ)
 • 2017 година - „Проклетството на заспаните“ (заедно со Никита Граматиков, НТВ)
 • 2018 година - „Полицаец од Рубљовка: Повторно дома“ (ТНТ)
 • 2018 година - „Полицаец од Рубљовка 4“ (ТНТ)
 • 2019 година - „Документарец. Ловец на духови“
 • 2019 година - „Наставници“
 • 2019 година - „Милодрама“
 • 2019 година - „Милодрама 2“

Сценарист уреди

 • 2007 година - „Тивкиот сведок“ (ДТВ)
 • 2007 година - стројник (СТС)
 • 2008 година - „Тивок сведок 2“ (ДТВ)
 • 2008 година - „Виси“ (НТВ)
 • 2009 година - „Тивок сведок 3“ (ДТВ)
 • 2010 година - Рефлексии (РЕН ТВ)
 • 2010 година - „Одделение“ (НТВ)
 • 2013 година - „ Преку мои очи “ (ТНТ)
 • 2014 година - „13“ (ТВ-3)
 • 2014 година - Три звезди (НТВ)
 • 2014 година - „Чернобил. Зона на исклучување “(ТНТ)
 • 2015 година - „Закон за камената џунгла “ (ТНТ)
 • 2015 година - „Кабел“
 • 2016 година - „Полицаец од Рубљовка “ (ТНТ)
 • 2017 година - „Проклетството на спиење“ (НТВ)
 • 2017 година - „Полицаец од Рубљовка: Во Бескудниково “ (ТНТ)
 • 2017 година - „Чернобил 2. зона на исклучување “ (ТВ-3)
 • 2018 година - „Полицаец од Рубљовка: Повторно дома “ (ТНТ)
 • 2018 година - „Полицаец од Рубљовка 4 “ (ТНТ)
 • 2019 година - „Наставници “
 • 2019 година - „Милодрама “ (петок!)
 • 2019 година - „Милодрама 2“ (петок!)

Наводи уреди

 1. Ярослав Забалуев (2017-01-31). „Менты, мечты и «феррари»: как устроен мир сценариста русских сериалов“. GQ Россия (руски). Посетено на 2020-07-26.
 2. „НОМИНАНТЫ ПРЕМИИ "ЗОЛОТОЙ ОРЕЛ" ЗА 2009 ГОД“. Посетено на 2019-03-09.
 3. „Победители "Народной премии "Телезвезда": 2004-2012“. Архивирано од изворникот на 2015-12-22. Посетено на 2015-01-14.
 4. „Победители «ТЭФИ—2010» — «Лица»“. Архивирано од изворникот на 2013-11-10. Посетено на 2015-01-14.
 5. „Финалисты «ТЭФИ—2011»“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2015-01-14.
 6. "На ножах" получила ТЭФИ как лучшая развлекательная программа“. РИА Новости (руски). 20191002T2119. Посетено на 2020-12-09. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски уреди