Исра Хирси (родена на 22 февруари 2003 година) — американски активист за животна средина. Таа била ко-основач и служела како ко-извршен директор на Младинскиот климатски штрајк во САД.[1] Во 2020 година, таа била именувана на списокот 40 Under 40 на магазинот Fortune.[2]

Хирси протестирајќи против насилството со оружје во 2018 година

Ран живот и активизам уреди

Хирси пораснала во Минеаполис, Минесота и е ќерка на американскиот конгресмен Илхан Омар [3][4][5] и Ахмед Абдисалан Хирси. На 12-годишна возраст, таа била една од учесниците што протестирале за правда за Џамар Кларк во трговскиот центар во Америка. Хирси е ученик во средното училиште во Јужен Минеаполис.[6] Таа се вклучила во климатски активизам откако се приклучила на еколошкиот клуб на нејзиното средно училиште во нејзината прва година.[7]

Хирси ја координирала организацијата на стотици штрајкови предводени од студенти низ САД на 15 март и 3 мај 2019 година.[4] Таа е соосновач на американскиот младински климатски штрајк,[8] американскиот огранок на глобалното младинско движење за климатските промени, во јануари 2019 година [9][10][11] Таа дејствува како ко-извршен директор на оваа група.[5][12] Во 2019 година, таа ја освоила наградата Brower Youth.[13] Истата година, Хирси ја добила наградата „Глас на иднината“.[7] Во 2020 година, Хирси била ставен на списокот „Иднина 40“ на БЕТ. [14]

Наводи уреди

 1. Hatzipanagos, Rachel. „The missing message in Gen Z's climate activism“. Washington Post (англиски). Посетено на April 28, 2020.
 2. „40 under 40 Government and Politics: Isra Hirsi“.
 3. „Isra Hirsi“. September 4, 2019.
 4. 4,0 4,1 „Isra Hirsi“. THE INTERNATIONAL CONGRESS OF YOUTH VOICES (англиски). Посетено на January 21, 2020.
 5. 5,0 5,1 Ettachfini, Leila (September 18, 2019). „Isra Hirsi is 16, Unbothered, and Saving the Planet“. Vice.
 6. Walsh, Jim (September 13, 2019). 'It helps a lot with climate grief': Student organizers gear up for next week's Minnesota Youth Climate Strike“. MinnPost. Посетено на January 22, 2020.
 7. 7,0 7,1 Vogel, Emily (October 23, 2019). „16-Year-Old Climate and Racial Justice Advocate Isra Hirsi to Be Honored as Voice of the Future (Video)“. TheWrap (англиски). Посетено на January 22, 2020.
 8. Ettachfini, Leila (September 18, 2019). „Isra Hirsi Is 16, Unbothered, and Saving the Planet“. Vice (англиски). Посетено на April 28, 2020.
 9. Emily Cassel (September 25, 2019). „Isra Hirsi: The Climate Activist“. City Pages. Архивирано од изворникот на 2020-02-24. Посетено на January 22, 2020.
 10. Eric Holthaus (March 13, 2019). „Ilhan Omar's 16-year-old daughter is co-leading the Youth Climate Strike“. Grist. Посетено на January 22, 2020.
 11. „Teva Blog | Ember - Unscripted and Unstoppable: Youth Climate Activist Isra Hirsi“. Teva.com. Архивирано од изворникот на 2021-04-17. Посетено на January 22, 2020.
 12. „Isra Hirsi Wants You To Join The Climate Strike On September 20“. Essence (англиски). Посетено на January 22, 2020.
 13. „6 Exceptional Young, Female Activists Recognized for Environmental Leadership“. Sustainable Brands (англиски). September 16, 2019. Посетено на January 23, 2020.
 14. „BET DIGITAL CELEBRATES BLACK EXCELLENCE WITH NEW ORIGINAL EDITORIAL SERIES“. Chicago Defender (англиски). February 7, 2020. Посетено на February 15, 2020.

Литература уреди