Индиска рупија (хинду: रुपया) е парична единица во Индија. Издавањето на оваа валута го контролира Банката на индиски резерви. Модерната рупија содржи 100 саиси, иако заклучно со 2019 година, монети на апоен од 1 рупија е најниската вредност во употреба. Издавањето на валутата го контролира Резервната банка на Индија. Резервната банка управува со валутата во Индија и ја носи својата улога во управувањето со валутата врз основа на Законот за резерви банка на Индија, 1934 година.

Индиска рупија
Различните видови на индиски рупии банкноти во оптек.Монети на индиската рупија
ISO 4217
КодINR
Број356
Показател2
Составници
Подединица
1100паиса
(defunct)
Симбол[[Indian rupee sign|Предлошка:INR]] (formerly ₨)
паиса (formerly p)
Банкноти
 Чести[[Indian 10-rupee note|Предлошка:INR10]], [[Indian 20-rupee note|Предлошка:INR20]], [[Indian 50-rupee note|Предлошка:INR50]], [[Indian 100-rupee note|Предлошка:INR100]], [[Indian 200-rupee note|Предлошка:INR200]], [[Indian 500-rupee note|Предлошка:INR500]]
 Ретки[[Indian 1-rupee note|Предлошка:INR1]], [[Indian 2-rupee note|Предлошка:INR2]], [[Indian 5-rupee note|Предлошка:INR5]]
Монети
 Чести[[Indian 1-rupee coin|Предлошка:INR1]], [[Indian 2-rupee coin|Предлошка:INR2]], [[Indian 5-rupee coin|Предлошка:INR5]], [[Indian 10-rupee coin|Предлошка:INR10]]
 Ретки[[Indian 20-rupee coin|Предлошка:INR20]], 50
Демографија
Офиц. корисници
Неофиц. корисник/ци Зимбабве[3]
Издавач
Централна банкаРезервна банка на Индија[4]
ПечатарБезбедност за печатење и корпорација на Индија ограничен[5]
 Мреж. местоspmcil.com
КовачницаIndia Government Mint[5]
 Мреж. местоspmcil.com
Вредност
Инфлација4.4% (2017–18)
 ИзворRBI – Annual Inflation Report
 НачинCPI[7]
ВрзувачПредлошка:Flagd Bhutanese ngultrum (at par)
Предлошка:Flagd Nepalese rupee (₹1 = रू1.6)[6]

Наводи уреди

  1. „Frequently Asked Questions“. Royal Monetary Authority of Bhutan. Посетено на 20 January 2020.
  2. „Nepal writes to RBI to declare banned new Indian currency notes legal“. The Economic Times. Times Internet. 6 January 2019. Посетено на 20 January 2020.
  3. „Indian Rupee to be legal tender in Zimbabwe“. Deccan Herald. The Printers Mysore. 29 January 2014. Посетено на 8 November 2019.
  4. „Reserve Bank of India FAQ – Your Guide to Money Matters“. Rbi.org.in. Архивирано од изворникот на 12 јануари 2012. Посетено на 5 ноември 2014.
  5. 5,0 5,1 Ministry of Finance - Department of Economic Affairs (30 April 2010). Sixth Report, Committe on Public Undertakings - Security Printing and Minting Corporation of India Limited (PDF). Lok Sabha Secretariat. стр. 8. Посетено на 8 June 2020.
  6. 'Nepal to keep currency pegged to Indian rupee'. Business Line. 2018-01-11. Посетено на 2019-05-13.
  7. „APPENDIX TABLE 4: INFLATION, MONEY AND CREDIT“ (PDF). Reserve Bank of India. 29 August 2016.