Ина Зилдинис (р. 18 април 1990, во Талин) е естонска фудбалерка.

Ина Зилдинис
Лични информации
Датум на раѓање 18 април 1990(1990-04-18)(33 г.)
Висина 1,66 м
Положба одбрабен играч

Кариера уреди

Клуб уреди

Злдинис ја започна својата кариера на TKSK Виза во Талин, каде што нејзиниот деби во 2004 година беше на возраст од 14 години, пред да се приклучи на наследничкиот клуб ФК Левадија Талин во 2006 година. Во јануари 2014 година, таа се пресели во германската втора лига, која повторно ја напушти регионалната лига во летото 2014 година.

Интернационално уреди

За репрезентацијата Естонија играа од 2007 досега 40 меѓународни натпревари. На Универсиадата ФИСУ 2009, Таа играше само пет натпревари.

Наводи уреди