Вилијам Браунштајн (роден на 14 јули 1972 год.) повеќе познат како Ил Бил е Американски рапер и продуцент од Бруклин,Њујорк. Стекнувајќи се со озлогласеност со андерграунд хип-хоп групата Нон Фикшн, Ил Бил е познат по неговите стихови со политичка тематика и како продуцент, основач и ЦЕО на Анкл Хови Рекордс. Неговиот брат Рон е исто така рапер и продуцент, познат како Некро.

Ill Bill
Биографски податоци
Родено имеWilliam Braunstein
Роден(а)14 July 1972
ПотеклоBrooklyn, New York , САД
ЖанровиHip hop
ЗанимањаRapper
Producer
Label CEO
Период на активност1991–present
ИздавачиUncle Howie
Psycho+Logical
СоработнициNon Phixion
La Coka Nostra
Circle of Tyrants
Secret Society
Injustice
Necro
DJ Muggs
Jedi Mind Tricks
Мреж. местоwww.illbill.com
www.unclehowie.com

ЖивотописУреди

Ил Бил беше главниот вокал во сега веќе распаднатата група Нон Фикшн, и моментално е вклучен во Ла Кока Ностра, заедно со Еверласт, Слеин,Дени Бој и Диџеј Литал од Хаус оф Пеин и Лимп Бицкит. Во 2004 г. тој го објави својот деби соло албум Што Не е во Ред со Бил ? и оттогаш има издадено разни соло микстејпови и соработки во исчекување на неговиот втора плоча и претстојниот албум на Ла Кока Ностра. Ил Бил е Болен.

На 16 септември, 2008 г., го објави својот втор албум за Анкл Хови Рекордс, насловен како Часот за Одмазда. На албумот има гостувања одНекро, Тек Најн, Би-Риал од Сајпрес Хил, Еверласт, Бед Бреинс, Макс Кавалера од Соулфлај, Вини Паз од Џедај Мајнд Трикс, Хоард Џонс од Килсвич Ингејџ, Имортал Техник и Раеквон од Ву-Танг Клан. Продукцијата е на Диџеј Магс, Ти-Реј,Диџеј Литал, Некро, Диџеј Премиер како и самиот Ил Бил.

Закажано е и објавувањето на заеднички албуми со Вини Паз и Шон Прајс. Исто така, можеби и концептуален микстејп заедно со Раеквон. Ил Бил требаше да објави заеднички албум со раперот Крукт Ај и продуцентскиот тим Блу Скај Блек Дет, но проектот беше откажан.

За време на пролетта, 2008 г., Ил Бил им се придружи на Тек Најн и Пол Вол на турнеја на национално ниво. “Часот за Одмазда” беше објавен на 16 септември, 2008 г. од Анкл Хови Рекордс и Фет Биц.

На 31 октомври, 2010 г. во интервју за Конспираси Ворлдвајд Рејдио, Ил Бил зборуваше за својот однос со брат му Некро, и опсегот на албумот кои се очекуваат за 2011 г., вклучувајќи ги Ла Кока Ностра, албумот Пилула со Шон Прајс и неговиот Хеви Метал Кингс албум со Вини Паз кој треба да излезе на 5 април, 2011 г.

Што Не е во Ред со Бил ?Уреди

Што Не е во Ред со Бил ? е прв студиски албум на Ил Бил, објавен на 4 мај, 2004 г. од Псајхо+Лоџикал-Рекордс. Албумот исфрли само еден сингл, “Анатомијата на Училишно Пукање”, и видео запис за “Бркајќи го Змејот”. Овој албум не беше никогаш на листите.

Албумот содржи 14 студиски песни, еден скит и еден ремикс. Гостите на албумот ги вклучуваат колегите членови на Нон Фикшн, Гортекс и Шабак Ред, братот на Ил Бил Некро, Анкл Хови, Кју-Јуник и Мистер Хајд.

ДискографијаУреди

Главна статија: Дискографија на Ил Бил

• 2004: Што Не е во Ред со Бил ? • 2008: Часот за Одмазда • 2010: Убиј ги Ѓаволските Ридови (со Диџеј Магс) • 2011: Хеви Метал Кингс (со Вини Паз) • Се очекува: Пилулата (со Шон Прајс)