Изорно (река)

Изорно (италијански: Isorno) - италијанска и швајцарска река, притока на Мелецо Ориентале.

Изорно
Berzona Slide.jpg
Isorno location map.jpg
Местоположба
ДржаваИталија, Швајцарија
Физички особености
Извор 
 • местоПјода ди Крана
 • надм. вис.2,283 м н.в.
УстиеМелецо Ориентале
 • координати
46°10′48″ N; 8°42′23″ E / 46.1801° СГШ; 8.7063° ИГД / 46.1801; 8.7063Координати: 46°10′48″ N; 8°42′23″ E / 46.1801° СГШ; 8.7063° ИГД / 46.1801; 8.7063
Должина31 км
Големина на сливот104 км2
Особености на сливот
ТечениеМелецо ОриенталеМаџаЕзеро МаџореТичиноПоЈадранско Море

Неговиот извор е во Италија во близина на Пјода ди Крана. Поминува низ Бањи, поделок на Кравеџа, а потоа влегувајќи во Швајцарија тече низ Онсерноне, Мосогоњо, Изорно и Интрања, каде тече во Мелецо Ориентале.

Нејзината долина, иако лесно се стигнува од Лугано, Белинцона, Домодосола и Локарно, е една од најдивите во Швајцарија и имало предлог да се основа национален парк како оној на Енгадин. Предлогот бил одбиен на референдум на 10 јуни 2018 година.[1][2]

НаводиУреди

  1. „Nuovo parco nazionale del Locarnese: la pianificazione è terminata“.
  2. „Il Parco Nazionale del Locarnese bocciato alle urne“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на |archive-url= requires |archive-date= (help).

Надворешни врскиУреди