Изабел Емилија Едвардсон (р. 22 јуни 1982)[1]шведска танчерка.

Изабел Едвардсон во октомври 2012 година

Ран живот

уреди

Изабел е родена во Гетеборг.

Кариера

уреди

Во 2007 година, таа танцувала со фудбалерот Џоване Елбер. Учествувала во Let's Dance на ТВ4 во 2011 година.

Во Германија учествувала во Ајде да танцуваме на телевизијата РТЛ. Во 2010 година учествувала како судија во истото шоу.

Личен живот

уреди

Од 2003-2014 година живеела во Брауншвајг во Германија, од 2014 година живее во Хамбург со нејзиниот сопруг, танчерот Маркус Вајс. Во 2017 година станала мајка на син.

Наводи

уреди
  1. „Birth date“. Архивирано од изворникот на 2016-10-25. Посетено на 2021-11-24.

Надворешни врски

уреди