Идрско (словенечки: Idrsko) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Идрско
Idrsko
Поглед на Идрско
Идрско is located in Slovenia
Идрско
Идрско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′49.1″N 13°35′27.1″E / 46.230306° СГШ; 13.590861° ИГД / 46.230306; 13.590861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна10,3 км2 (4,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000219699999219,7 м
Население (2020)
 • Вкупно300
 • Густина29/км2 (75/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222