Ибараки (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 36°13′59″N 140°16′59″E / 36.23306° N; 140.28306° E / 36.23306; 140.28306

Локацијата на префектурата Ибараки

Ибараки (јапонски:茨城県; Ibaraki-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Канто на островот Хоншу. Главен град е Мито.

Надворешни врскиУреди