Золтан Озорај Шенкер

Золтан Озорај Шенкер (13 октомври, 1880 - 25 август, 1966) бил Унгарскиот олимписки сабјист и мечувалец , која освоил три олимписки медали.

Золтан Озорај Шенкер
Медали
Машко мечување
Претставува   Унгарија
олимписки игри
Gold medal icon (G initial).svg 1912 Стокхолм Тимска сабја
Silver medal icon (S initial).svg 1924 Париз Тимска сабја
Bronze medal icon (B initial).svg 1924 Париз Тимска фолија

Ран животУреди

Шенкер е роден во Варадсентмартон, Унгарија (сега Санмартин, Бихор, Романија), и бил Евреин.[1][2][3][4]

ОлимпијадаУреди

Шенкер се појавил на три олимпијади , освојувајќи три медали.[5]

На Летните олимписки игри во 1912 година во Стокхолм на 31-годишна возраст, Шенкер освоил златен медал на сабјарскиот настан, а го освоил четвртото место во поединечна сабја. Во поединечно мечување, тој бил елиминиран во полуфиналето.

На Летните олимписки игри во 1924 година во Париз, на возраст од 43 години, освоил бронзен медал во тимско мечување и сребрен медал во тимска сабја. Во поединечните настани, Шенкер го освоил четвртото место во поединечна сабја и бил елиминиран во првиот круг во поединечно мечување.[6]

Шенкер, исто така, се натпреварувал во поединечно мечување на Летните олимписки игри 1928 година во Амстердам, на возраст од 47 години, каде што стигнал до полуфиналето, но загубил од бронзениот медалист од унгарскиот Јанош Гарај .[7]

ПишувањеУреди

Шенкер исто така бил автор на мечувањето.[8][9][10]

Починал во 1966 година во Будимпешта , Унгарија. Бил погребан на гробиштата Фаркарети .[11]

НаводиУреди

 1. Bernard Postal, Jesse Silver, Roy Silver. Encyclopedia of Jews in Sports
 2. Paul Yogi Mayer. Jews and the Olympic Games: sport: a springboard for minorities
 3. Paul Taylor. Jews and the Olympic Games: the clash between sport and politics: with a complete review of Jewish Olympic medalists
 4. Everyman's Judaica: An Encyclopedic Dictionary
 5. „Zoltán Ozoray Schenker Olympic Results“. sports-reference.com. Посетено на 2010-03-26.
 6. The Jewish lists: physicists and generals, actors and writers, and hundreds ... - Martin Harry Greenberg
 7. „Schenker, Zoltan“. Jews In Sports. Посетено на 11 September 2015.
 8. A modern magyar kardvívás (Book, 1958) [WorldCat.org]
 9. Szermierka na szable (Book, 1962) [WorldCat.org]
 10. Säbelflechten - Zoltán Ozoray Schenker
 11. "Schenker Zoltán két fegyvernem klasszisa volt" | Sport | Szeged, delmagyar.hu.

Надворешни врскиУреди