Знаме на Општина Струмица


Знамето на Општина Струмица е официјалното знаме на оваа македонска општина кое било усвоено со последниот статут на општината.


Знаме на Општина Струмица
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 2:1

ОписУреди

Знамето на општината е во бела боја, од надворешната страна опшиено со златна боја, а од внатрешната со кобал-сина боја. Во центарот на знамето стои грбот на општината. Знамето има вертикална поставеност.[1]

НаводиУреди

  1. „Статут на општина Струмица“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-31. Посетено на 2011-08-10.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди