Знаме на Јапонија

Знамето на Јапонија е националното знаме на царството кое е бело со голем црвен диск што го претставува сонцето. Знамето се усвоило за национално на 13 август 1999 иако се користело на пониско ниво уште од 15 век.


Знаме на Јапонија
}}
Назив Hinomaru
Употреба граѓанско, државно и пловно знаме граѓанско и државно знаме, граѓанска и државно поморско знаме
Сразмер 2:3
Усвоено 13 август 1999
Опис Црвено сонце на бела основа

БоиУреди

Официјална боја (бела) Официјална боја (црвена) Систем на бои Извор Година
     N9 [1]      5R 4/12 [1] Munsell DSP Z 8701C Showa 48/1973
н/п      156 [2] DIC ODA Symbol Mark Guidelines Heisei 7/1995
н/п      0-100-90-0 CMYK ODA Symbol Mark Guidelines Heisei 7/1995
     N9.4 (акрилат) [1]      5.7R 3.7/15.5 (Acrylic) [1] Munsell DSP Z 8701E Heisei 20/2008
     N9.2 (најлон) [1]      6.2R 4/15.2 (Nylon) [1] Munsell DSP Z 8701E Heisei 20/2008

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Hexadecimal obtained by placing the colors in Feelimage Analyzer
  2. „DICカラーガイド情報検索(ver 1.4)“ (јапонски). DIC Corporation. Посетено на 2009-09-15.

Надворешни врскиУреди