Зломорално неправилно однесување или состојба на предизвикување непотребна болка и страдање.[1]

Злото како мотив во популарната култура

уреди

Наводи

уреди
  1. „What does Evil mean?“. www.definitions.net. Посетено на 2023-12-28.
  2. Slayer – Show No Mercy (пристапено на 22.12.2017)
  3. Da Dzaka Nakot, Neophodno zlo 2020, Suriken Records, 2015.
  4. „Taglines“ (англиски). Internet Movie Database. 2002. Архивирано од изворникот на 2013-07-26. Посетено на 2013-07-23. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)