Земјотрес во Шенси (1556)

Земјотресот во Шанкси (кинески: 华县 大 地震) бил катастрофален земјотрес и најкрвавиот земјотрес по број на жртви, во кој загинале околу 830.000 луѓе[1]. Земјотресот се случил утрото на 23 јануари 1556 година во Шанкси, за време на династијата Минг. Во земјотресот биле погодени повеќе од 97 земји[3]. Во дел од некои земји, повеќе од 60% од населението починало од земјотресот[4].

Земјотрес во Шанкси (1556)
Карта на Кина која ја покажува провинцијата Шанкси (црвено) и други провинции погодени од земјотресот (портокалово). Картата меѓутоа не е територијата која ја опфаќала земјата во времето на династија Минг.
Датум јануари 23 1556 (1556-01-23)[1]
(&10000000000000465000000465 години и &10000000000000145000000145 дена)
Магнитуда 8.0
Длабочина NA
Епицентар 34°30′ N; 109°18′ E / 34.50° N; 109.30° E / 34.50; 109.30Координати: 34°30′ N; 109°18′ E / 34.50° N; 109.30° E / 34.50; 109.30 [2]
(Шанкси )
Зафатени земји/подрачја Династија Минг
Жртви 820,000 - 830,000 (est.)[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 International Association of Engineering Geology International Congress. Proceedings. [1990] (1990). ISBN 90-6191-664-X.
  2. International Association of Engineering Geology International Congress. Proceedings. [1990] (1990). ISBN 90-6191-664-X. Using this source the point is at 54. However the previous 34 seems to be a more logical location for the epicenter. So the source can only confirm 109 East.
  3. Science Museums of China Museum of Earthquakes, Ruins of Hua County Earthquake (1556)
  4. Earthquake page of Dr. George P. C.