Зелентско Езеро

Зелентско Езеро (германски: Selenter See) — второ најголемо езеро во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, во северна Германија, веднаш зад Големото Пленско Езеро. Се наоѓа на 37 метри и има површина од 22,4 км².

Зелентско Езеро
Selenter See.JPG
Езерото близу Зелент
ПодрачјеШлезвиг-Холштајн
Координати54°18′20″N 10°26′43″E / 54.30556° СГШ; 10.44528° ИГД / 54.30556; 10.44528Координати: 54°18′20″N 10°26′43″E / 54.30556° СГШ; 10.44528° ИГД / 54.30556; 10.44528
Главни истециМиленау, Залцау
Сливни земји Германија
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
22.4 км² км2
Прос. длабочина34 м м
Надм. височина37 м м
Населени местаЗелент

Зелентското Езеро, кое се наоѓа близу општината Зелент во округот Плен, е со длабочина од 34 метри. Езерото истекува во Балтичкото Море преку потокот Хоенфелдер Миленау, само 10 километри долг, на север, и од Залцау на северозапад.

Создавањето на Зелентското Езеро потекнува од последното ледено доба.

Птичји резерватУреди

Постои птичји резерват околу езерото кое се простира 3.060 хектари. Во резерватот се наоѓаат бројни птици како водомар, жолтоклун лебед, голем северен нуркач, кокаљка и морски орел. Резерватот е управуван од добротворната организација, LLUR.[1]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  •   Зелентско Езеро на Ризницата ?
  • Никсдорф, Б. (2004), "Selenter See", Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), p. 82 Italic or bold markup not allowed in: |publisher= (help)
  • Хидробиолошка студија на четири мали потоци во Шлезвиг-Холштајн на www.schriften.uni-kiel.de (Килски универзитет). (германски)