Затворот Анемас е голема византиска зграда во ѕидините кај Влахерна, во Истанбул, Турција.

Затвор Анемас
Anemas Zindanları
Поглед кон некогашниот византиски затвор
Карта
Општи податоци
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција

Објектот е познат според Михаил Анемас, византиски генерал кој бил првиот човек кој бил затворен во затворот по неуспешниот бунт против Алексеј I Комнин. Во последните години од империјата, во овој затвор биле затворени најмалку шест византиски императори како Исак Ангел кој бил ослепен а подоцна убиен. Објектот се наоѓа во предградието на Влахерна и истиот бил граден во времето на Михаил Комнин врз ѕидините на Ираклиј I (610-641).

Надворешниот дел е висок 23 метри. Надворешно градбата се состои од две правоаголни кули поврзани со еден заеднички ѕид. Една од кулите денеска е позната како кула на Исак Ангел изградена во 1188 година. На фасадата од кулата и денеска можат да се видат два вградени крста.

Извори

уреди
  • Kazhdan, Alexander Petrovich, уред. (1991). The Oxford Dictionary of Byzantium. New York, New York and Oxford, United Kingdom: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-504652-6.
  • Turnbull, Stephen; Dennis, Peter (2004). The Walls of Constantinople AD 324–1453 (Fortress 25). Oxford, United Kingdom: Osprey Publishing Limited. ISBN 1-84176-759-X.[мртва врска]
  • van Millingen, Alexander (1899). Byzantine Constantinople: The Walls of the City and Adjoining Historical Sites. London, United Kingdom: John Murray.

41°02′19″N 28°56′27″E / 41.03848° СГШ; 28.94083° ИГД / 41.03848; 28.94083