Занзибар Север (свахили: Mkoa wa Unguja Kaskazini, англиски: Zanzibar North) е регион во Танзанија. Се наоѓа на островот Занзибар. Административен центар е Мкокотони.

Карта на регионот Занзибар Север
Карта на регионот Занзибар Север


Координати: 5°55′S 39°16′E / 5.917° ЈГШ; 39.267° ИГД / -5.917; 39.267