Жоао Ваз Кортереал

Жоао Ваз Кортереал (порт. João Vaz Corte-Real) (1420 – 1496) бил португалски морепловец и истражувач.

Жоао Ваз Кортереал
Роден(а)1420
Фаро
Починал(а)1496
Ангра до Ероизмо
ЗанимањеИстражувач


Животопис Уреди

Во 1474 добил имот на Азорските Острви, поради откривање земја која е наречена Terra Nova do Bacalhau (Нова земја бакаларите). Постојат мислења дека тоа било Њуфаундленд. Неговите синови, Гаспар Кортереал и Мигел Кортереал, исто така биле истражувачи на брегот на Канада.

Можно е да ја открил Америка дваесет години пред Колумбо. Бидејќи не постојат сигурни докази, тврдењата за неговите откритија истануваат остануваат да бидат шпекулации.[1]

Наводи Уреди

  1. Diffie et al., 1977, p. 447-449