Железники (словенечки: Železniki) — мал град во Општина Железники во западна Словенија. Градот е центар на општината Железники. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Железники
Železniki
Поглед на Железники
Грб на Железники
Железники is located in Slovenia
Железники
Железники
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′5.7″N 14°9′33.1″E / 46.218250° СГШ; 14.159194° ИГД / 46.218250; 14.159194
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна12,6 км2 (4,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450000000450 м
Население (2020)
 • Вкупно2.962
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228