Ешен

општина во Лихтенштајн

Ешен (германски: Eschen) — општина во северниот дел на Лихтенштајн. До 2005 година имало население од 4.150 жители и површина од 10,3², со што претставувал четврт најголем град во Лихтенштајн.

Ешен
Eschen
Парохиската црква „Св. Мартин“ во Ешен
Парохиската црква „Св. Мартин“ во Ешен
Знаме на ЕшенГрб на Ешен
Ешен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Ешен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Координати: 47°13′N 9°31′E / 47.217° СГШ; 9.517° ИГД / 47.217; 9.517
Држава Лихтенштајн
СелаНенделн
Површина
 • Вкупна10,3 км2 (40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000453000000453 м
Население (31.12.2014[1])
 • Вкупно4,313
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9492
Повик. бр.7007
ISO 3166LI-02
Мреж. местоwww.eschen.li

Наводи

уреди
  1. (германски) [1]

Надворешни врски

уреди