Ер Америка (англиски: Air America) е американски филм, во режија на Роџер Спотисвуд. Главните улоги ги толкуваат: Мел Гибсон, Роберт Дауни Џуниор, Ненси Тревис и Кен Џенкинс.

Содржина уреди

Млад пилот со морални дилеми се вработува во авио-компанија која шверцува опиум и оружје. Имено, ЦИА формирала авио-компанија, наречена “Ер Америка”, која која од Лаос испорачува оружје за американските војници во Виетнам, но му помага и на месното население во снабдувањето со храна. Истовремено, компанијата заработува така што шверцува опиум.[1]

Наводи уреди

  1. Антена, број 840, 1.8.2014, стр. 21.