Ерзинџан (покраина)

Ерзинџан (турски: Erzincan) — покраина во источна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Ерзинџан. Покраината има 213 538 жители (2006) и површина од 11 974 км2. Разделена е на 11 окрузи.

Ерзинџан на картата на Турција

Наводи уреди