Елдрабритански драмски филм од 2003 година во режија на Тимоти Лин. Бил избран како британски кандидат за најдобар странски филм на 75-тото доделување на Оскарите, но не бил номиниран.[1]

„Eldra“
РежисерТимоти Лин
СценаристМанон Имс
Главни улогиЈона Џонс
Премиера17 јануари 2003 (2003-01-17)
Времетраење80 минути
ДржаваОбединетото Кралстов
ЈазикВелшки

Улоги Уреди

  • Јона Џонс како Елдра
  • Рис Ричардс како Ернест
  • Лајза Мерид како Едит

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Record-Breaking 54 Countries in Competition for Oscar“. Академија за филмски уметности и науки. 2 декември 2002. Архивирано од изворникот на 19 декември 2002. Посетено на 3 април 2022.

Надворешни врски Уреди