Елвин Б. Вајт

Елвин Брукс Вајт (англиски: Elwyn Brooks White, 1899 - 1985) - американски писател.

E B White.jpg

ЖивотописУреди

ТворештвоУреди

Вајт бил долгогодишен соработник на списанието „Њујоркер“ во кое ги објавувал своите хумористични прилози. Во 1952 година го објавил романот за деца „Пајажината на Шарлота“ со кое стекнал светска слава, а други негови познати дела се: „Стјуарт Литл“ до 1945 и „Трубата на лебедот“ до 1970 година.[1]

НаводиУреди

  1. Елвин Б. Вајт, Пајажината на Климентина. Скопје: Просветно дело, 2004.