Езерото Леи е вештачко езеро во Вале ди Леи, кој ги напојува централите за складирање на Хинтерхеин.Вештачко езерот е речиси целосно во Италија, но баражот бил изграден на територија отстапена од Италија на Швајцарија (општина Ферера, Грисонс ) во 1955 година по дипломатски разговори, додека територијата со еквивалентна големина северно од езерото и била отстапена на Италија во размената.[1] Со браната управува Kraftwerke Hinterrhein . Водите на езерото се единствените води на италијанската територија што се влеваат во Северното Море, што е дел од одводниот басен на Рајна. Други води на Италија кои не течат во Средоземното Море се наоѓаат во долината на Ливињо, долината на Секстен, долината Пустер источно од Иннихен и поголемиот дел од водите на општината Тарвизио источно од Села Невеа: сите овие води течат до Црното Море низ басенот на Дунав.

Езерото Леи

ПоврзаноУреди

  • Список на езера во Швајцарија
  • Список на планински езера во Швајцарија

НаводиУреди

  1. „Convenzione tra la Confederazione Svizzera e la Repubblica Italiana concernente una modificazione di confine nella Valle di Lei“ (PDF) (Italian). Посетено на 21 May 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врскиУреди