Езеро Ангитола

Езерото Ангитола или Лаго дел'Ангитола е езеро во Маиерато, провинција Вибо Валентиа, Калабрија, Италија.

Ангитола слив

Езерото е создадено вештачки од кракот на реката Ангитола. Неговата површина е 1,96 км².

Карта на локација на релјефот во Италија

Езерото е одредена област за диви животни, управувана од WWF Италија.[1]

НаводиУреди

  1. „Lake dell'Angitola“. WWF Italy.