Ева Клајн (р. 22 јануари 1925) — унгарско-шведска научничка. Клајн работела во Институтот Каролинска откако ја напуштила Унгарија во 1947 година.[1][2] Таа се смета за основач на имунологијата за рак.

Ева Клајн

Нејзиниот живот и избор на кариера како млада Еврејка биле ограничени од дискриминација и таа ги преживеала доцните фази на германската окупација криејќи се.[1] Лекар со докторат по биологија, работела во имунологијата за рак и вирусологија.

Во 1960-тите, таа го предводела откривањето на природните клетки убијци[1][3] и развојот на клеточните линии на Буркит лимфом.[4][5]

Во 1975 година, Американскиот институт за истражување на ракот ја основал наградата Вилијам Б. Коли за истакнати истражувања во основната и туморската имунологија. Инаугуративната награда ја поделиле 16 научници кои се сметаат за „основачи на имунологијата за рак“, меѓу кои и Ева и Џорџ Клајн.[6] Нивната награда ги истакнале нивните „откритија на тумор-специфични антигени кај глувчето, до најсеопфатната имунолошка анализа на човечкиот рак, Буркит-ов лимфом“.[7]

Таа ги следела своите сопствени линии на работа, како и блиска соработка со нејзиниот сопруг, Џорџ Клајн.[8] И двајцата се сметаат за основачи на имунологијата за рак.[6] Имаат три деца.[5]

Ран живот и образование уреди

Ева Фишер е родена на 22 јануари 1925 година во Будимпешта, Унгарија [9] во добро ситуирано еврејско семејство.[1] Посетувала приватно училиште, со интерес за спорт, театар и наука (инспирирана од животот и делото на Марија Кири ).[8] Нејзиниот избор на кариера бил ограничен од политичката ситуација, со влошување на антисемитизмот и прогонството кога Унгарија била окупирана од Германија откако таа го завршила средното училиште.[1][8]

Фишер посетувала медицинско училиште на Универзитетот во Будимпешта,[5] и во 1944/45 година таа и неколку членови од нејзиното семејство преживеале криејќи се во Хистолошкиот институт на Универзитетот во Будимпешта.[1] Ним им помогнал Јанос Сирмаи, вклучувајќи и фалсификување документи.[1] Сирмаи бил почестен како еден од праведните меѓу народите од Јад Вашем.[10] Фишер се откажала од студиите по медицина за да глуми во театар, но се вратила на медицината.[8][11]

Ева се омажила за друг студент по медицина Џорџ Клајн, оставајќи ја Унгарија за да живее во Шведска во 1947 година.[1] Медицинската диплома ја завршила на Институтот Каролинска во Стокхолм, Шведска во 1955 година.[9]

Покрај тоа, на Клајн му биле доделени почесни дипломи од Универзитетот во Небраска (во 1993 година) и Државниот универзитет во Охајо (во 2003 година).

Кариера уреди

Клајн станала доцент на Институтот Каролинска во 1948 година, а мандатот го стекнала во 1979 година.[2] Таа формирала свои области на истражување од 1948 година, поттикнати од Торбјорн Касперсон од Катедрата за клеточно истражување и генетика на Каролинска, а исто така тесно соработувала со нејзиниот сопруг во текот на нејзината кариера.[8][11]

Ева Клајн има објавено над 500 трудови и работела како уредник на списанието, Семинари за биологија на ракот.[5]

Личен живот уреди

Клајн и нејзиниот сопруг Џорџ Клајн работеле додека студирале за нивните медицински дипломи во Стокхолм.[1] Имале три деца: најстарото е син математичар, а потоа две ќерки, од кои едната е лекар, а другата драматург.[1][5][8] Докторската теза ја одбранила кога била бремена во осмиот месец со своето второ дете.[8] Дури и со помош, управувањето со нејзината научна кариера и подигањето на три деца било борба.[1] Таа рекла дека нејзиниот сопруг не ја поддржувал работата во домаќинството и воспитувањето.[1]

По пензионирањето, Клајн продолжила да ги поддржува студентите и да ги следи своите истражувачки интереси како почесен професор со своја истражувачка група.[8] Друг нејзин интерес бил преведувањето на унгарската поезија на шведски.[8][12] Таа дала интервју за шведското радио во ноември 2015 година, велејќи дека продолжувањето на работата ја одржува младоста на 90 години [13]

Семејството Клајн презела широка пионерска работа, заеднички и одделно, во имунологијата на ракот и како злоќудното однесување на канцерогените клетки може да се потисне преку гените во нормалните клетки.[11][14]

Големи достигнувања и почести уреди

Во 1960-тите, Ева Клајн развила клеточни линии од Буркит-овиот лимфом кои сè уште продолжуваат да се користат.[4][5]

Во 1970-тите, истражувачките групи на Клајн истражувале дали има интеракција помеѓу лимфоцитите и антитуморниот одговор.[1] Ева се занимавала со област која ја сметала за критична, додека други не.[1] Таа заедно надгледувала тројца студенти (Ролф Кислинг, Хју Прос и Микаел Јондал) со друг професор (Ханс Вигзел), што довело до откривање на уникатен тип на лимфоцити (бели клетки) одговорни за спонтана цитотоксичност - способност да ги „убие“ клетките на туморот. или клетки инфицирани со вируси.[3] Клајн ги нарекла „клетки природни убијци“.[1]

Клајн имала долгогодишен интерес за вирусологијата, како и за имунологијата, проучувајќи ја улогата на вирусот Епштајн-Бар во Буркит-ов лимфом.[15]

Клајн станала член на Кралската шведска академија на науките во 1987 година и на Унгарската академија на науките во 1993 година[9] Во 2013 година, таа била избрана за стипендија на Американското здружение за академија за истражување на ракот.[14][16]

Во 2005 година, годината на 80-те родендени на Клајн, научниците од Институтот Каролинска ја основале Фондацијата Георг и Ева Клајн, вклучувајќи и голема донација од Институтот за истражување на ракот.[17]

Клајн била наградена со Сребрен медал на Каролинска за медицински истражувања во 2010 година.[18]

Наводи уреди

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 Hargittai, Magdolna (2015). Women Scientists: Reflections, Challenges, and Breaking Boundaries. Oxford University Press. стр. 44–48. ISBN 978-0199359981.
 2. 2,0 2,1 „Eva Klein celebrates her 90th Birthday at MTC“. Karolinska Institute Department of Microbiology, Tumor and Cell Biology. Karolinska Institute. Архивирано од изворникот на 2019-04-05. Посетено на 5 December 2015.
 3. 3,0 3,1 Kiessling, R; Klein, E; Pross, H; Wigzell, H (February 1975). „"Natural" killer cells in the mouse. II. Cytotoxic cells with specificity for mouse Moloney leukemia cells. Characteristics of the killer cell“. European Journal of Immunology. 5 (2): 117–21. doi:10.1002/eji.1830050209. PMID 1086218.
 4. 4,0 4,1 Nadkarni, JS; Nadkarni, JJ; Clifford, P; Manolov, G; Fenyö, EM; Klein, E (January 1969). „Characteristics of new cell lines derived from Burkitt lymphomas“. Cancer. 23 (1): 64–79. doi:10.1002/1097-0142(196901)23:1<64::aid-cncr2820230107>3.0.co;2-m. PMID 4178827.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 „About the Cover“. Cancer Immunology Research. 3 (2). February 2015. Посетено на 5 December 2015.
 6. 6,0 6,1 „William B. Coley Award“. Cancer Research. Cancer Research Institute. Посетено на 5 December 2015.
 7. „Cover Legend“ (PDF). Cancer Research. 36 (5). May 1976. Посетено на 5 December 2015.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 8,8 Klein, Eva. „Self-Portrait“. Karolinska Institute, Eva Klein Group. Karolinska Institute. Архивирано од изворникот на 2017-01-07. Посетено на 5 December 2015.
 9. 9,0 9,1 9,2 „Curriculum Vitae - Eva Klein“ (PDF). Karolinska Institute. Karolinska Institute. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-01-27. Посетено на 5 December 2015.
 10. „Righteous Among the Nations - Hungary, 2015“ (PDF). Yad Vashem. Yad Vashem. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-22. Посетено на 5 December 2015.
 11. 11,0 11,1 11,2 Klein, G; Klein, E (1989). „How one thing has led to another“. Annual Review of Immunology. 7: 1–33. doi:10.1146/annurev.iy.07.040189.000245. PMID 2653367.
 12. Klein, Eva. „Poetry: My translation of Hungarian poetry to Swedish“ (PDF). Karolinska Institute. Karolinska Institute. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-01-28. Посетено на 5 December 2015.
 13. „Cancer researcher Eva Klein, 90: Work keeps me young“. P4 Stockholm. Sverige Radio. 11 November 2015. Посетено на 6 December 2015.
 14. 14,0 14,1 „Eva Klein, MD, PhD - Class of 2013“. AACR. American Association for Cancer Research. Архивирано од изворникот на 2019-01-08. Посетено на 5 December 2015.
 15. „Eva Klein Group“. Karolinska Institute, Department of Microbiology, Tumor and Cell Biology. Karolinska Institute. Архивирано од изворникот на 2017-01-07. Посетено на 5 December 2015.
 16. „Fellows of the AACR Academy“. AACR. American Association for Cancer Research. Посетено на 5 December 2015.
 17. „About the foundation: The Georg and Eva Klein Foundation“. mtcexternal.ki.se.preview.binero.se. Karolinska Institute. Архивирано од изворникот на 2021-09-01. Посетено на 1 September 2021.
 18. „Jubileumsmedaljer“. Karolinska Institute. Karolinska Institute. Посетено на 5 December 2015.