Еберхард III (гроф на Виртемберг)

Еберхард III познат како Климент (германски: Eberhard; 1364 – 16 мај 1417, во Гепинген) — гроф на Виртемберг. Тој владеел од 1392 до 1417 година.

Еберхард III
Гроф на Виртемберг
На престол1392-1417
ПретходникЕберхард II
НаследникЕберхард IV
Роден(а)1364
Починал(а)16 мај 1417
СопружнициАнтонија Висконти
Елизабета од Нирнберг
Полно име
македонски: Еберхард
германски: Eberhard
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоУлрих од Виртемберг
МајкаЕлизабета од Баварија

Внук на Еберхард II, преку неговиот син Улрих. Неговото владеење било забележано со политика на зачувување на мирот со склучување сојузи со соседните кнежевства и царски градови. Примерите се сојузи со 14 горно-швабски градови, склучени на 27 август 1395 година и сојузот на Марбах во 1405 година.