Думбрија— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција, Шпанија.

Думбрија
Dumbría
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Думбрија Dumbría
Амблем
Прекар(и): Думбрија
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Управа
 • ГрадоначалникХозе Мануел Пекењо Кастро
Површина
 • Вкупна1 E+8_m²
Население (2004)
 • Вкупно4.166
 • Густина33,13/км2 (8,580/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

ПоврзаноУреди


Координати: 43°00′N 9°07′W / 43.000° СГШ; 9.117° ЗГД / 43.000; -9.117