Дрежница (Кобарид)

Дрежница (словенечки: Drežnica) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Дрежница
Drežnica
Поглед на Дрежница
Дрежница is located in Slovenia
Дрежница
Дрежница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′24.1″N 13°36′52″E / 46.256694° СГШ; 13.61444° ИГД / 46.256694; 13.61444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна2,16 км2 (0,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000540700000540,7 м
Население (2020)
 • Вкупно235
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222