Дрвар — град во западниот дел на Босна и Херцеговина.

Дрвар
Град
Поглед на градот
Поглед на градот
Дрвар is located in Bosnia and Herzegovina
Дрвар
Дрвар
Местоположба во Босна и Херцеговина
Координати: 44°22′N 16°23′E / 44.367° СГШ; 16.383° ИГД / 44.367; 16.383
ДржаваБосна и Херцеговина
ЕнтитетФедерација Босна и Херцеговина
КантонКантон 10
Површина
 • Вкупна589,3 км2 (2,275 ми2)
Население (попис 2013)
 • Вкупно7.506
 • Густина13/км2 (30/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+387 34
Мреж. местоdrvar.info

Името на градот потекнува од зборот дрво. За време на социјалистичка Југославија градот се викал Титов Дрвар во чест на Јосип Броз Тито.

Демографија

уреди
 
Православната црква во градот
Година на попис вкупно Срби Муслимани Хрвати Југословени други
1991 17,126 16,608 (96.97%) 33 (0.19%) 33 (0.19%) 384 (2.24%) 68 (0.39%)
1981 17,983 15,896 (88.39%) 26 (0.14%) 62 (0.34%) 1,842 (10.24%) 157 (0.89%)
1971 20,064 19,496 (97.16%) 213 (1.06%) 141 (0.70%) 259 (3.21%) 140 (0.72%)