Доне Лалев Колоски (1922 во Слатино, Охридско — 25 октомври 1944 во Сува Гора) македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис

уреди

Доне Лалев Колоски е роден во селото Слатино. Се занимавал со земјоделство. Во НОБ стапува на 5 август 1944 година. Како борец на Шестата македонска бригада загинува во борбите против балистите на Сува Гора, на 25 октомври 1944 година.[1]

Наводи

уреди
  1. . Охрид и охридско во борбата против фашизмот. ЗБОРНИК на паднатите борци во народно-ослободителната борба и револуција и жртвите на фашистичкиот терор во Охрид и охридско 1941-1945. Охрид. 1976. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)