Демонд Грин

Американски кошаркар

Демонд Грин ( англиски: Demond Greene  ; Форт Худ, САД, 15 јуни 1979 ) бил поранешен германски кошаркар . Тој играл на позиција бек. Од 2015 е помошник тренер во резервниот тим на КК Бајерн Минхен.

Демонд Грин
Демонд Грин
Демонд Грин
Позицијабек
Висина1,86 м
Тежина95 кг
ЛигаГерманија
ЕкипаКК Бајерн Минхен
Број24
Роден15 јуни 1979
НационалностГерманија / САД
Драфт2001 / Не драфтуван
Проф. кариера1997–2014
Репрезентација

Надворешни врскиУреди