Девојката од соседството

Девојката од соседството (англиски: The Girl Next Door) — популарен американски младешки филм во кој главни улоги имаат Емил Херш и Елиша Катберт

„Девојката од соседството“
рекламен постер
РежисерЛук Гринфилд
ПродуцентЧарлс Гордон
хари Гитиз
Марк Стенберг
Главни улогиЕмил Херш
Елиша Катберт
Тимоти Олифант
Крис Маркет
Пол Дејно
Џејмс Ремар
МузикаПол Хаслингер
КинематографијаЏејми Андерсон
МонтажаМарк Ливолси
СтудиоRegency Enterprises
New Regency
Daybreak
Epsilon Motion Pictures
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера18 февруари 2004
Времетраење108 минути
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Буџет$25 милиони
Бруто заработка$30,411,183

Улоги уреди

актер улога
Емил Херш Метју Кидман
Елиша Катберт Данијел/Атина
Тимоти Олифант Кели
Џејмс Ремар Хјуго Пош
Крис Маркет Ели
Пол Дејно Клиц
Тимоти Ботомс господин Кидман
Дона Булок госпођа Кидман
Џејкоб Јанг Хантер
Аманда Свистен Ејприл
Сунг-Хи Ли Ферари
Јулисиз Ли Самнанг
Харис Лескавеј господин Салинџер