Даисуке Сузуки (роден 29 јануари 1990) — јапонски фудбалер.

Јапонија Даисуке Сузуки
Лични податоци
Роден на 29 јануари 1990(1990-01-29)(34 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Gimnàstic Tarragona
Број 18
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2012 Albirex Niigata
2013–2015 Kashiwa Reysol
2016– Gimnàstic Tarragona
Репрезентација
2013–2014 Јапонија Јапонија 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Статистика уреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2013 1 0
2014 1 0
Вкупно 2 0

Надворешни врски уреди